Калиграфија је настала од грчких речи „kalos и grafe” је древна вештина писања којом су се некада преписивале књиге. Спада у грану примењене уметности. Да бисте постали добар калиграф треба да будете стрпљиви, смирени и вредни. Знати писати неколико стилова сврстава вас у посебну групу зналаца.Данас се поред челичних савремених алата такође користе старе писаљке попут трске и гушчијег пера а као медијум поред папира можемо користит пергамент и папирус као у стара времена.
Очувати нашу средњовековну калиграфију је примарни циљ свих који се баве калиграфијом јер је то део нашег националног идентитета.
Београдски паримејник је српски средњовековни запис са почетка 13.века.До 1915. године је чуван у старој Народној библиотеци када је нестао при евакуацији. 1969 године је пронађен и враћен у садашњу Народну библиотеку.
У средњовековној Србији имао је Литургијску намену. Садржи делове из Старог и Новог завета. Назив је добио од речи „паримије“ а паримије су одломци из Старог и Новог завета. Садржи одломке из двадесетак књига из старог и из две књиге из Новог завета.
Писан је у српској редакцији старословенског језика и припада раној рашкој школи. Један је од најлепших споменика ране српске писмености .